fbpx

Dlaczego samoświadomość jest ważna?

BLOG

Dlaczego samoświadomość jest ważna?

utworzone przez | sty 27, 2021 | Uncategorized | 0 komentarzy

Praca, praca, praca…z czym kojarzysz tak ułożoną grę słów? Z przygnębieniem, rutyną, niezadowoleniem? Kiedy wypowiadasz je, co czujesz? Obojętność, stagnację, niemoc? Na samą myśl o niej czujesz się wgnieciony w ziemię? Czy zastanawiasz się jak się podnieść, zrzucić z siebie brzemię beznadziejności i rozgoryczenia?

Słowo”praca” zostało celowo potrojone, wiesz dlaczego?


Jeśli domyślasz się, super! Jeśli nie, wyjaśnię a Ciebie proszę o refleksję.


„Praca, praca, praca” – ten ciąg słów odwołuje się do hamletowskiego sformułowania (…) słowa, słowa, słowa. W jakim celu?

Przytoczoną sztukę Szekspira można potraktować jako dramat osobowości. Sięga ona do takich zagadnień jak świadomość bólu istnienia, wewnętrznej klęski, osobistej słabości, niemożności podjęcia działania. Odczucia te tyczą się osób, które egzystują w poczuciu rezygnacji. Wewnętrznie są one świadome swojej woli, jednak napawa je lęk przed działaniem. Żyją one w poczuciu pogardy dla siebie samych. Im dłużej tkwią w tym stanie, tym większą czują niemoc. Na ten stan świadomości nie ma innego antidotum jak otworzenie się tu i teraz, współgranie z otaczającą rzeczywistością, podjęcie akcji. Szekspirowski Hamlet uciekał w wiedzę, czerpał ją z dzieł naukowych, z książek, szukał tam ucieczki. Natomiast jego dramat rozpoczął się, kiedy zdał sobie sprawę, że nie wystarczy czerpać wiedzą u źródeł, bowiem są to jedynie słowa. Słowa bez podjętego działania to jedynie ciąg znaków.

Tragizm Hamleta to stan, którego nie chcesz podzielać, dlatego dotrwałeś czytając ten tekst do tego akapitu.
Jednak czy tego chcesz, czy nie… chorowałeś, chorujesz bądź będziesz chorować na hamletyzm. Każdy miewa chwile zwątpienia, jego postawę życiową cechuje niezdecydowanie, brak zdolności do podejmowania decyzji, wahanie, wprowadzanie celów w czyn.

Przeczytałeś wiele historii, tekstów motywacyjnych, i co dalej?
Czy udało Ci się wyjść z cienia własnych słabości?

Jeśli nie, nie ma się czego wstydzić. Chwała Ci jednak za to, że uświadomiłaś/uświadomiłeś sobie, że masz w sobie niemoc, że nie oszukujesz siebie, że wszystko jest ok, że takie jest twoje przeznaczenie i nie ma sensu myśleć o tym, że zasługujesz na więcej. Podziel się swoją historią z bliskimi, anonimowo w internecie, albo po prostu wpadaj tutaj. Każdy artykuł zahacza o moje własne doświadczenia, problemy, wątpliwości, działanie.

Jeśli należysz do tych szczęśliwców, którzy opuścili sztywną skorupę niemocy, należysz do tych osób, których historia może zainspirować innych. A może ty zainspirujesz się czyjąś historią?
Będzie mi niezmiernie miło, jeśli choć w kilku słowach opiszesz swoje doświadczenia.


Główną ideą tego bloga jest tematyka dotycząca pracy. Pracy nie tylko jako miary wysiłku w wytworzenie danego dobra przez człowieka, ale pracy jako świadomej czynności w celu osiągnięcia założonego rezultatu.
Stąd w dzisiejszym artykule do tablicy została wywołana świadomość.


A ty jak bardzo jesteś świadom siebie, swoich ograniczeń, potrzeb, auto koncepcji, wewnętrznej siły, ambicji, idei samego siebie?


0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zainteresowany współpracą z nami? 

Benelux JOB

Belgium

The Netherlands

Luxembourg