fbpx

W polskim prawie szykuje się sporo zmian, które ułatwią cudzoziemcom podjąć pracę w Polsce

BLOG

W polskim prawie szykuje się sporo zmian, które ułatwią cudzoziemcom podjąć pracę w Polsce

utworzone przez | sty 30, 2021 | Uncategorized | 0 komentarzy

W środę 27.01.2021 roku Wiceminister Jarosław Gowin poinformował, że resort rozwoju pracy i technologi przygotowuje szereg zmian legislacyjnych dotyczących zatrudnienia obcokrajowców w Polsce. 

Pracodawcy w Polsce mają zastrzeżenia co do legislacji jak i działalności urzędów pracy. Jako główne trudności podczas zatrudnienia cudzoziemców wymieniają między innymi przewlekłość procedur związanych z zatrudnieniem obcokrajowca.

Pracodawcom w bieżącym roku powinno być łatwiej  znaleźć pracowników ze Wschodu. Agencje zatrudnienia wskazują w tej chwili, że podaż kandydatów przewyższa popyt, co oznacza, że praca w Polsce jest ceniona przez obcokrajowców wysoko.

W najbliższym czasie powinniśmy spodziewać się zalewu pracowników m.in. z Ukrainy w związku z kryzysem, który mocno nadszarpnął gospodarkę kraju, a także z Białorusi ze względu na panującą tam sytuację polityczno-gospodarczą. Ekonomiści banku Pekao SA, na których powołuje się Rzeczpospolita, są zdania, że w tym roku powinniśmy spodziewać się dalszego napływu imigrantów na polski rynek pracy. Jak podają eksperci, pracownicy z zagranicy to już 7–8 proc. wszystkich zatrudnionych w polskiej gospodarce.

Tak czy inaczej, tempo napływu pracowników ze Wschodu będzie niższe, niż miało to miejsce w ubiegłych latach, wskazuje Rz. Kiedy zaraz po wybuchu epidemii wiosną, zagraniczni pracownicy zaczęli wracać do rodzimych krajów, często zostawali tam na dłużej. Pandemia dotknęła przecież nie tylko Polskę, inne kraje również się zamykały.


SYTUACJA OBCOKRAJOWCÓW PO POWROCIE DO POLSKI

Po powrotach z rodzinnych domów do Polski na obcokrajowców czeka szereg utrudnień, które wynikają z narzucanych im restrykcji sanitarnych. Na dzień dzisiejszy zarówno dla pracowników ze wschodu jak i przedsiębiorców najważniejsze jest stopniowe odmrażanie gospodarki. Dodatkową zachętą, która być może przyciągnie więcej pracowników, może być zapowiedź zwolnienia przyjezdnych z obowiązkowej kwarantanny, jeśli okażą negatywny wynik testu na koronawirusa. Jak będzie w rzeczywistości przekonamy się już niebawem.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zainteresowany współpracą z nami? 

Benelux JOB

Belgium

The Netherlands

Luxembourg