fbpx

STUDIA W LUKSEMBURGU ZA 200 EURO

BLOG

STUDIA W LUKSEMBURGU ZA 200 EURO

utworzone przez | lut 2, 2021 | Uncategorized | 0 komentarzy

Luksemburg wydaje około 20 000 EURO na ucznia rocznie!

Począwszy od edukacji  podstawowej do akademickiej.

Koszty zmieniają się z roku na rok. Na przykład w roku szkolnym 2013/2014 koszt na ucznia szkoły podstawowej wyniósł 14 500 euro, podczas gdy w ciągu dwóch kolejnych lat liczba ta wzrosła do 16 800 euro, po czym spadła z powrotem do 14 500 euro w ostatnim roku szkoły podstawowej.

W szkołach średnich uczeń kosztował państwo 18 500 euro w roku 2017/2018, o 2 400 euro więcej niż uczeń szkoły podstawowej.

W 2021 r. 52 000 dzieci jest zarejestrowanych w szkołach podstawowych; 6000 więcej niż siedem lat temu. Do szkół średnich uczęszcza 39 000 uczniów, co oznacza wzrost o 2000 uczniów od 2013 roku.

Jeśli chodzi o nauczycieli i personel, 5700 jest zatrudnionych w szkołach podstawowych (+700) i 5000 w szkołach średnich (+600).

Wiosną każdego roku ministerstwo edukacji prognozuje, ilu nauczycieli będzie potrzebnych na następny rok.

Jeśli chodzi o uczenie wyższe to tak naprawdę liczy się tylko Uniwersytet Luksemburski. Powstał on z połączenia Centre Universitaire de Luxembiurg i trzech specjalistycznych instytutów, zajmujących się technologiami, naukami społecznymi i pedagogicznymi.

Uniwersytet oferuje obecnie 11 kierunków studiów I stopnia oraz 26 kierunków II stopnia. Dodatkowo istnieje 9 kierunków podyplomowych. Całość znajduje się na trzech wydziałach:

  • Nauki ścisłe: technologia i komunikacja
  • język, literatura, nauki humanistyczne, sztuka i pedagogika
  • prawo, ekonomia i finanse.

Istnieje także Sacred Heart University, który oferuje kursy biznesowe i studia MBA.

Na uczelniach wyższych panuje system boloński, znany również w Polsce, na który składają się dwa etapy studiów:

  • Studia I stopnia: tytuł bachelor académique (na kierunkach o profilu akademickim) lub bachelor professionnel (kierunki o profilu zawodowym). Studia trwają 3 lata.
  • Studia II stopnia: dyplom master académique lub master professionnel.

Luksemburg należy do najbogatszych państw na świecie. Opłata za studia (enrollment fee) jest niska. Na większości kierunków studiów licencjackich wynosi około 400 euro za semestr (I roku studiów) oraz około 200 euro za semestr (II  i IIIroku studiów). Studia magisterskie kosztują zwykle 200 euro za semestr, ale są wyjątki.

Na przykład studia na kierunku bankowość i finanse mogą kosztować nawet 24 tysiące euro. 

Polscy maturzyści mogą studiować w całej Unii Europejskiej na takich samych zasadach, które obowiązują obywateli danego kraju. Darmowe są uczelnie w Niemczech, w Austrii oraz w Skandynawii. Najwięcej kosztuje nauka w Wielkiej Brytanii.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zainteresowany współpracą z nami? 

Benelux JOB

Belgium

The Netherlands

Luxembourg