fbpx

Wzrost liczby wolnych etatów w Belgii o prawie 10 procent!

BLOG

Wzrost liczby wolnych etatów w Belgii o prawie 10 procent!

utworzone przez | lut 8, 2021 | Uncategorized | 0 komentarzy

Statbel, odpowiednik polskiego Gus’u czyli Belgijski Urząd Statystyczny, na początku grudnia opublikował notę o liczbie wolnych miejsc pracy w belgijskich przedsiębiorstwach w trzecim kwartale roku. Dane zawarte w komunikacie uwzględniają wpływ kryzysu COVID-19 na liczbę miejsc pracy. Wskaźnik wolnych miejsc pracy ( Job Vacancy Rate- czyli liczba wolnych miejsc pracy *100 w stosunku do ogólnej liczby miejsc pracy w gospodarce tj. wolnych miejsc pracy i obsadzonych) w porównaniu z drugim kwartałem rośnie przede wszystkim w sektorze informatyczno-komunikacyjnym oraz w przemysle

Wskaźnik wolnych miejsc pracy odnośnie stanowisk pracy tymczasowych jest znacznie wyższy niż stanowisk pracy stałej.

Co to oznacza?

Mianowicie na rynku pracy tymczasowej pojawiło się więcej ofert pracy w wymienionych sektorach niż jest chętnych.

Całkowita liczba wakatów wzrosła o 8,62% w stosunku do drugiego kwartalu roku.

W trzecim kwartale 2020 roku w belgijskich przedsiębiorstwach było 131.378 wolnych wakatow w porównaniu do 120.949 w drugim kwartale 2020. Jest to wzrost az o 8,62%.

Natomiast wskaźnik JVR wzrósł z 3,03% do 3,26%.

Dla porównania w Polsce, jak podaje Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny), wskaźnik JVR za trzeci kwartał roku wyniósł 0,7 %. Dzieje się tak dlatego, bowiem pracodawcy polscy nie generują nowych stanowisk pracy.

Jak widać na wykresie, wskaźnik JVR w Polsce utrzymuje tendencję spadkową już od trzeciego kwartału 2019. W pierwszym kwartale 2020 r. spadł aż do wartości 0,6 %. Bardzo niewielki, bowiem 0,1 wzrost punktu procentowego osiągnął JVR w kwartale drugim tego roku. Wynik ten niestety nie uległ poprawie w kwartale trzecim i należy do najniższych w całej Unii Europejskiej.

Średnia wskaźnika JVR Unii Europejskiej wynosi 1,6 procent. Jest to ta sama wartość, co w drugim kwartale roku, natomiast w porównaniu do poprzedniego roku jest ona niższa o 0,6%.

Źródło: EUROSTAT

Najwyższy wskaźnik JVR odnotowano w Czechach z 5,3%, na drugim miejscu jest Belgia ze wspomnianym 3,26 %. Najniższe wskaźniki odnotowano właśnie w Polsce, w Portugalii (0,7%) oraz Grecji (0,5%).

Polska gospodarka nie tworzy nowych miejsc pracy, co oznacza ze osoby, które stracily pracę nie znajdą jej w innym przedsiębiorstwie.


Czy tendencja spadkowa wskaźnika może świadczyć, że liczba osób bezrobotnych w Polsce będzie nadal się pogłębiać?


Wracając do Belgii, jak widzimy na wykresie, wskaźnik wolnych miejsc pracy (JVR) w kwartale trzecim 2020 jest tylko 0,1 punktu procentowego niższy niż w trzecim kwartale 2019 r., czyli przed pojawieniem się kryzysu spowodowanego przez COVID-19.

LICZBA WAKATÓW ZE WZGLĘDU NA PODZIAŁ TERYTORIALNY

Jeśli chodzi o liczbę wakatów to wzrosła ona w porównaniu z drugim kwartałem odpowiednio o 4803 w Walonii, o 3970 we Flandrii i o 1656 w Regionie Stolecznym Brukseli.

Z 65% wszystkich wolnych miejsc pracy w Belgii, Flandria pozostaje regionem z największą liczbą wolnych wakatów.

 Za Flandrią plasuje się Walonia z 21% wzrostem wolnych miejsc pracy oraz Region Stoleczny Brukseli ze swoim 14% wzrostem.

Wskaźnik JVR wyniósł we Flandrii wyniósł 3,53%, w Regionie Stołecznym Brukseli 3,16% oraz Walonii 2,69%.

Podane wskaźniki statystyczne świadczą, że napływ pracowników z biedniejszych krajów UE do Belgii pozostanie nadal w trendzie, a kryzys koronowy wpłynie na większą liczbę chętnych, chcących bądź będących zmuszonym zarabiać poza granicami własnego kraju. Belgijscy przedsiębiorcy niezmiennie szukają rąk do pracy w takich sektorach jak przemysł przetwórczy, żywieniowy czy budowlany. Problemów ze znalezieniem pracy nie powinni mieć specjaliści (spawacze, hydraulicy, kafelkarze, kierowcy, operatorzy maszyn). Natomiast od wiosny do jesieni zatrudnienie będzie można znaleźć w rolnictwie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zainteresowany współpracą z nami? 

Benelux JOB

Belgium

The Netherlands

Luxembourg