fbpx

KARA ZA BRAK UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO W HOLANDII

BLOG

KARA ZA BRAK UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO W HOLANDII

utworzone przez | lut 25, 2021 | Uncategorized | 0 komentarzy

UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE

Ubezpieczenie zdrowotne (zorgverzekering) w Holandii jest płatne i obowiązkowe. Każda osoba pracująca i/lub mieszkająca w Holandii musi wykupić ubezpieczenie zdrowotne, najpóźniej w ciągu 4 miesięcy od momentu zarejestrowania się w urzędzie gminy. Za brak ubezpieczenia zdrowotnego może zostać nałożona grzywna wysokości 350 EUR. Kara może być wyższa na przykład w przypadku konieczności poważnego leczenia lub pobytu w szpitalu.

W Holandii działa około 100 towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują podstawowe ubezpieczenie zdrowotne. Miesięczna składka za pakiet podstawowy kosztuje zwykle około 100 EUR .

Co zawiera podstawowa POLISA?

 • Wizyty u lekarza rodzinnego (huisarts)
 • leki z apteki
 • Opieka stomatologiczna (do 18 roku życia)
 • Ciąża i opieka nad porodem
 • pomoc medyczną w nagłych wypadkach
 • opiekę w zakresie zdrowia psychicznego
 • Opieka szpitalna i inna opieka medyczna, operacje i zabiegi wykonywane przez lekarzy i lekarzy, takich jak chirurdzy, pediatrzy, kardiolodzy i onkolodzy
 • pokrycie kosztów przyjazdu karetki pogotowia, gdy przebywacie za granicą, do wysokości kosztów obowiązujących w Holandii

Dodatki (wyższa składka) do podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego obejmują np.

 • Leczenie u stomatologa
 • fizjoterapię
 • leki tzw. alternatywne (np. homeopatyczene)

EIGEN RISICO co to takiego?

Poza składkami miesięcznymi na ubezpieczenie, raz na rok ustalana jest kwota nazywana „ryzykiem własnym” (eigen risico). Każda osoba, która mieszka w Holandii musi samodzielnie pokryć koszty leczenia do wysokości „ryzyka własnego” (nawet jeżeli leczenie wchodzi w zakres podstawowego ubezpieczenia). Wyjątkiem jest pomoc położnej oraz lekarza rodzinnego – za te usługi nie musisz płacić, zawsze pokrywa je ubezpieczenie zdrowotne.

Eigen risicio opłaca się tylko raz w ciągu roku kalendarzowego. Jeżeli więc zachorujesz kilka razy w ciągu roku, koszty leczenia powyżej kwoty „ryzyka własnego” pokrywa ubezpieczyciel. W 2019 roku suma eigen risicio wynosi 385 EUR.

Farmer using wheelbarrow when working on plantation

Pracujesz dla holenderskiego pracodawcy?

Jeśli pracujesz w Holandii dla holenderskiego pracodawcy , wówczas masz takie same prawa i obowiązki jak pracownicy holenderscy. Zgodnie z prawem, posiadasz ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (WW), choroby (ZW), niezdolności do pracy (WAO/WIA) oraz odprowadzana jest za Ciebie składka emerytalna (AOW).

Niektóre z tych składek na ubezpieczenie są płacone przez Twojego pracodawcę, niektóre są potrącane z Twojej pensji. Składki możesz zobaczyć na swoim pasku płacowym, który pracodawca ma obowiązek Ci dać.

W Holandii każdy ma swoją indywidualną polisę, którą należy dostosować do własnego stanu zdrowia i przewidywanych (w części można to zrobić) zabiegów i procedur medycznych. Wasze dzieci powinny zostać ubezpieczone na polisie tego rodzica, która zawiera szerszy zakres świadczeń. Dlaczego? Dzieci poniżej 18 roku życia ubezpieczane są bezpłatnie, nic nie trzeba dopłacać, nie ma więc ryzyka.

Oferta pracodawcy – GRUPOWE UBEZPIECZENIE

Niektórzy holenderscy pracodawcy oferują pracownikom grupowe podstawowe ubezpieczenie zdrowotne. W takiej opcji musisz upoważnić pracodawcę do opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne w Twoim imieniu.


Na swoim pasku płacowym widzisz, czy składki są pobierane z Twojego wynagrodzenia.
Wysokość składki publikowana jest corocznie w dzienniku rządowym. Wysokość składki w przypadku podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego w roku 2020 wynosi średnio € 120/ miesięcznie.

W przypadku grupowego ubezpieczenia zdrowotnego Twój pracodawca zobowiązany jest zagwarantować, że otrzymasz kopię polisy ubezpieczeniowej w ciągu 2 tygodni od zawarcia umowy. Najłatwiej jest skontaktować się e z ubezpieczycielem w celu potwierdzenia opłacenia polisy przez pracodawcę.

Ubezpieczenie Premium

Składkę ubezpieczeniową należy opłacać co miesiąc firmie ubezpieczeniowej. Średnia składka za podstawową opiekę zdrowotną wynosi około 110 euro miesięcznie. Nie trzeba dodawać, że składka ubezpieczeniowa wzrośnie lub spadnie w zależności od Twoich preferencji i wybranej ochrony.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zainteresowany współpracą z nami? 

Benelux JOB

Belgium

The Netherlands

Luxembourg